To záleží na řadě okolností. Už to bude dva roky, co jste dostali přidáno? V tom případě je zvážení vyšší nárůst, než v případě, že vám odklepli zvýšení před rokem. Obecně se doporučuje požádat o nárůst mzdy o 5 až 10 %. K většímu navýšení je taktické sáhnout zejména tehdy, když povyšujete nebo dostanete výrazně více zodpovědnosti.
TIP: Určit cílovou částku, případně dodat patřičné argumenty, vám pomůže i průzkum odměn na trhu práce. Zjistěte si proto nejprve, kolik berou lidé na vaší pozici a ve vašem regionu. Posloužit vám k tomu může bezplatně portál Platy.cz. Zároveň se podívejte, za kolik je pozice, kterou zastáváte, nabízena na trhu práce.
Chcete-li jednat o tak zásadní věci, jako jsou peníze, nevyhledávejte šéfa v době, kdy toho má nejvíc, což bývá většinou pondělí. Zkuste vybrat den v týdnu, kdy nemá tolik meetingů. Schůzku si každopádně domluvte předem a stanovte pro ni dost času, alespoň 30 minut.
Předtím, než zajdete za šéfem, to bude chtít utřídit si argumenty. Ohlédněte se proto zpátky za svou prací ve firmě. Kam jste se od nástupu posunuli? Jaké nové povinnosti vám přibyly? Jakých úspěšných projektů jste se zúčastnili? Zároveň nastiňte, co dalšího máte před sebou – upozorněte na další projekty, tendry, zakázky, na kterých budete pracovat. Jako důvody k přidání v každém případě zmiňujte pouze pracovní věci a úspěchy, nikoliv osobní záležitosti (například že jde dítě na soukromou školu).
Částku máte připravenou? Pak ji řekněte. Vyhněte se strategii „Chci přidat, ale kolik – to už nechám na tobě.“ Tohle bude těžko cesta, jak zajímavějšího platu docílit. Neříkejte ani rozmezí. Šéf bude mít možnost sáhnout ke spodní hranici a vám nezbyde prostor k manévrování.
V současnosti nemají firmy kandidátů na rozdávání, což může svádět zaměstnance k výhružkám odchodem, pokud jim nebude vyhověno. K tomu se ale neuchylujte, leda že máte opravdu kam jít nebo je váš současný plat opravdu hodně pod vašimi představami, takže případný odchod je stejně dřív nebo později nevyhnutelný. Jinak je výhružka odchodem dost riskantní krok. Hrozí, že nejenže nedostanete přidáno, ale vaše pozice ve firmě bude značně oslabena.
Některým lidem může při vyjednávání o mzdě dělat problém postavit se za sebe. Mohou přitom bojovat s pocitem, že by měly myslet víc na dobro ostatních než na svoje. Ve vyjednávání proto nebývají dostatečně důslední. Je-li vám to povědomé, zkuste si představit, že vyjednáváte o vyšším platu za někoho jiného, za někoho, na kom vám záleží a kdo si to zaslouží, protože si pamatujete všechny ty večery, které proseděl u počítače. Možná vám to půjde lépe.
Zkusili jste si požádat o zvýšení, ale nevyšlo to? I to se může stát. V tom případě chtějte vědět, co byste měli pro zvýšení platu udělat – něco nového se naučit, zapojit se do určitého projektu? Jestli dostanete na tuto otázku odpověď, stanovte si s nadřízeným časový plán, po jehož uplynutí se k otázce zvýšení vaší mzdy vrátíte. Ohlídejte si však, aby její navýšení nebylo podmíněno velkým nárůstem práce k vaší stávající. A jestliže vyjednávání nikam nepovede a vyústí v závěr, že zůstanete na svém bez vyhlídky na změnu, přehodnoťte, jestli u současného zaměstnavatele zůstat.
Firmy jsou stále hladové po nových zaměstnancích a nabízejí skvělá místa. Přesvědčte se na Profesia.cz.