Blog Profesia.sk
Bře
27

10 tipů, jak ze zkušební doby vytěžit maximum

Autor: | Kategorie: Hledání práce, Pracovní život |
10 tipů, jak ze zkušební doby vytěžit maximum
Být nováčkem není jednoduché. Člověk se učí spoustu nových věcí, poznává spoustu nových lidí a snaží se co nejrychleji zapadnout. Lehce získá pocit, že je v práci „zkoušený“ jen on. Ale tak to není. Také čerstvý zaměstnanec si musí vyzkoušet, jestli mu to v nové firmě vyhovuje. Tady je 5 + 5 věcí, na které si dát pozor.

Na co dbát u sebe

1. Choďte včas a neodcházejte dřív

Možná si ostatní o nějakou tu minutku pracovní dobu na začátku nebo na konci zkrátí, ale vy to zatím nedělejte. Tedy pokud se na tom výslovně nedomluvíte s nadřízeným. Co když to přijde někdo zkontrolovat? Budete působit nespolehlivě.

2. Pečlivě se vzdělávejte

Účastněte se všech předepsaných školení a dávejte při nich pozor. I když si myslíte, že to znáte. Třeba se něco dělá stejně, jak jste byli zvyklí v minulé práci, ale určitě ne všechno. 

3. Ptejte se, ale ne na to samé 

Nebojte se zeptat, když něco nevíte, ale zkuste se nedotazovat na ty samé věci pořád dokola. Jestli máte problémy s pamětí, raději si hlavní věci zapište, abyste si příště poradili sami.

4. Zlepšováky si nechte na později

Neříkejte hned při úvodním seznamování s pracovními postupy, že takhle je to na nic a že by se to dalo udělat lépe. Možná máte pravdu, ale zatím neznáte všechny souvislosti, proč se to či ono dělá zrovna takhle. Navíc byste působili nafoukaně. S případnými zlepšováky vyrukujte až ve chvíli, kdy jste se seznámili se všemi okolnostmi.

5. Pozor na drby

Nepomlouvejte před nikým zaměstnavatele, kolegy, nadřízené, a to ani ty minulé. Ještě dostatečně neznáte síť vzájemných vztahů a nevíte, komu věřit. Zatím vše spíš sledujte a do případných stížností nebo drbů se nenechte zatáhnout.

Co si pohlídat u zaměstnavatele

6. Chtějte znát svého „buddyho“

V některých firmách přidělují nováčkům “buddyho”, kamaráda, který mu pomáhá s fungováním v nové firmě. Může to být přímo nadřízený, ale i schopný kolega. Zkuste si o někoho takového říct. Každopádně musíte vědět, s čím se na koho můžete obracet. 

7. Co vám chybí a co potřebujete?

Všímejte si, co případně narušuje vaši práci. Nemáte potřebné podklady v dostatečném předstihu? Dostali jste nefunkční pomůcky? Nemáte čas na svačinu? Upozorněte na to nadřízeného. Buďte slušní, ale dejte najevo, které věci vám brání pořádně pracovat. Hlídejte, jestli pak přišla náprava, nebo se na vaše požadavky zapomnělo.

8. Hlídejte svoji bezpečnost

Zbystřete, pokud se obchází bezpečnost práce nebo se bere na lehkou váhu hmotná odpovědnost zaměstnanců. Nenechte si to líbit. Pokud s tím zaměstnavatel nic neudělá, je to důvod k odchodu.

9. Chtějte, co slíbili

Nenechte se ukolébat v případě, že odměna nebo benefity neodpovídají tomu, na čem jste se dohodli při nástupu. Jestliže zaměstnavatel porušuje pracovní smlouvu, neposílá například mzdu v dostatečné výši nebo včas, je to vážné pochybení a důvod v práci nezůstávat.

10. Všímejte si atmosféry ve firmě

Jaké jsou vztahy na pracovišti? Pomáhají si lidé, mluví na sebe slušně, děkují si? Nebo jsou na sebe hrubí, neustále se osočují a jedna směna nenávidí druhou? Z takového prostředí také raději rychle pryč. Přivykat hrubému zacházení je nesmysl, odneslo by to vaše zdraví.

Neodcházejte při prvním mráčku 

Začínat v nové práci není snadné. Můžou se objevit těžkosti, které člověk v předchozích zaměstnáních nepoznal. Nezvedejte ale kotvy při prvních potížích. Řada věcí se časem nejspíš poddá, na to jsou tři měsíce čas. Pokud však negativa jednoznačně převažují nad pozitivy a necítíte ze strany zaměstnavatele žádnou snahu to zlepšit, začněte se poohlížet jinde.

Nejste v práci spokojení a chtěli byste jiné místo? Koukněte se na Profesia.cz, kde jsou pro vás každý den nové inzeráty zaměstnání.

Vyhledávání

Kategorie

Facebook