Na toto téma už proběhla nejedna živá debata u dobrého moku, nejspíš se při ní ale aktéři nedobrali jednoznačného konce, protože to není snadné. Otázka fyzické náročnosti jednotlivých profesí zajímala i vědce. Jedním z nich byl lékař Tomáš Větrovský z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Ten vedl tým, který se snažil práci různých manuálně pracujících profesionálů poměřit.
Určil si kritéria a sestavil dva žebříčky vybraných profesí podle toho, kolik minut stráví pracovníci během osmihodinové směny středně intenzivním pohybem. Což je třeba rychlá chůze, u které se lehce zadýcháte a zvládnete při ní mluvit, ale už ne zpívat. První žebříček nabízí srovnání deseti současných fyzicky namáhavých profesí, jako jsou hasiči, pracovníci v zemědělství nebo skladníci. Druhý zahrnuje sedm tradičních řemesel, mezi něž patří třeba tesaři, skláři, kováři či kameníci.
Jestli jste tipovali, že nejvíc makají dřevorubci, prohráli jste. První místo si vysloužili popeláři. Po odpracování necelé jedné směny za sebou mají 150 minut intenzivního pohybu, což je hodnota, kterou doporučuje WHO absolvovat za celý týden. Kromě toho, že neustále zvedají těžký náklad, nachodí během směny až 20 tisíc kroků. Popeláři tak stráví 36 % času v práci středně intenzivním pohybem.
Se stejnou intenzitou, ale o 11 % méně času se v práci středně intenzivně hýbou skladníci. Na rozdíl od popelářů, jejichž směny bývají kratší než osm hodin, mívají skladníci často dvanáctihodinové směny, při kterých ujdou až 30 tisíc kroků.
Stavební dělníci nebo poštovní doručovatelé stráví intenzivním pohybem téměř o polovinu času méně než popeláři. Jak je to možné? Ačkoliv se třeba zedník hýbe mnohem intenzivněji, na plný plyn jede kratší dobu. Jeho organismus má díky tomu delší čas na regeneraci, což je pro jeho tělo také blahodárnější.
Také druhá studie s názvem Dříč roku, která vznikla ve spolupráci s Národním ústavem lidové kultury, přinesla zajímavé srovnání. S náskokem deseti minut nad tesaři „zvítězili“ kameníci, kteří jsou během směny cca 80 minut v intenzivním pohybu. Nejvíce se nadřou při přenášení těžkých břemen, která mohou vážit až 250 kg. S těžkým nákladem si přitom musí poradit jen dva muži.
To tesaři, kteří skončili druzí, rovněž manipulují s těžkými trámy, a navíc ve výškách. Kromě toho je i jejich práce fyzicky náročná. Další příčky obsadili skláři, pokrývači a zvonaři, kteří pracující často při velmi vysokých teplotách. I když koláři a kováři stráví středně pohybovou aktivitou skoro o polovinu méně času než kameníci na prvním místě, zaslouží si i oni obdiv. Tak jako každý, kdo se nebojí fyzicky náročné práce.