Blog Profesia.sk
Lis
28

Jaké dokumenty potřebujete při odchodu z práce?

Autor: | Kategorie: Hledání práce, Pracovní právo |
Jaké dokumenty potřebujete při odchodu z práce?
S koncem roku se pro někoho přiblížil i konec ve stávajícím zaměstnání. Ten doprovází nezbytné papírování. Která potvrzení vám musí zaměstnavatel vydat, o která si musíte sami říct a jaký formulář budete potřebovat, pokud se stěhujete do zahraničí?

Potvrzení o zaměstnání (zápočtový list)

Doklad potvrzuje, kde a jak dlouho jste pracovali, co jste dělali nebo zda jsou vám případně strhávány srážky ze mzdy. Potvrzení o zaměstnání budete předkládat při vyřizování důchodu nebo při žádosti o podporu v nezaměstnanosti.  Zaměstnavatel je povinen vám ho vystavit k poslednímu dni pracovního poměru. Potvrzení si můžete osobně vyzvednout v práci (většinou na personálním nebo mzdovém oddělení) nebo vám ho pošlou datovou schránkou či doporučeným dopisem do vlastních rukou.

Potvrzení o zdanitelných příjmech

Toto potvrzení, oficiálně nazvané jako Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň z těchto příjmů a daňového zvýhodnění, potřebujete k daňovému přiznání, pro uplatnění některých sociálních dávek nebo k žádosti o hypotéku. Najdete v něm roční souhrn vašich příjmů ze zaměstnání za minulý rok. Potvrzení využije mzdová účetní u dalšího zaměstnavatele při přípravě ročního zúčtování daní. Pokud vám vznikne povinnost podat si kvůli jiným příjmům daňové přiznání, musíte informace o zdanitelných příjmech uvést do daňového přiznání a dokument přiložit jako přílohu. 

TIP: Dávají vám v práci nízkou odměnu? Zkuste si říct o přidání, nebo se podívejte po lepších nabídkách práce

Někteří zaměstnavatelé jej vystavují automaticky, jiní pouze na žádost zaměstnance. Povinností zaměstnavatele však je vystavit toto potvrzení do 10 dnů od chvíle, kdy o něj zaměstnanec požádal.

Evidenční list důchodového pojištění

Tento doklad potvrzující dobu zaměstnání a výši výdělků pro účely důchodového pojištění vystavuje zaměstnavatel do jednoho měsíce po konečném vyúčtování příjmů. Při vašem odchodu zašle originál na Českou správu sociálního zabezpečení (OSSZ), jeden tiskopis přenechá vám a další si založí do své evidence. Jestliže ukončíte pracovní poměr například k 31.5., je zaměstnavatel povinen odeslat evidenční list za období, které jste u něj byli zaměstnáni, do 30.6. Jestliže končíte k 31.12., má tuto povinnost do 31.1. následujícího roku.

Potvrzení o nároku na podporu v nezaměstnanosti

Toto potvrzení už od 1. dubna 2022 vyplňuje zaměstnavatel při odhlašování zaměstnance přímo na České správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Ta je poskytne Úřadu práce. Jakožto končící zaměstnanec máte tak o jednu administrativní starost méně. Přitom nezáleží, jestli jdete žádat o podporu v nezaměstnanosti, nebo pokračujete v novém zaměstnání. Zaměstnavatel vyplňuje potvrzení pro OSSZ tak jako tak. 

Pracovní posudek

O vydání pracovního  posudku si musíte při odchodu sami požádat. Jedná se o krátké zhodnocení vaší práce, schopností a dovedností. Podle zákona by vám ho měl zaměstnavatel předat do 15 dní od podání žádosti, ale nemá povinnost to udělat dřív než dva měsíce před koncem pracovního poměru. Lze se však dohodnout i na jiných lhůtách. Pracovní posudek může sloužit jako reference pro vašeho dalšího zaměstnavatele. 

Když odcházíte mimo ČR

Skončili jste pracovní poměr v České republice a stěhujete se do jiné členské země EU, případně EHP neboli Evropského hospodářského prostoru? Pak nejspíš využijete evropský formulář U1 (E 301). Ten slouží pro účely započítání doby jednotlivých zaměstnání a pojištění v České republice a uznání nároku na dávky v nezaměstnanosti v jiném členském státu. Jestliže potřebujete vystavit potvrzení U1 (E 301) z České republiky, stáhněte si žádost na stránkách Úřadu práce.

Líbila by se vám práce mimo Českou republiku? Na Profesia.cz najdete více než tři sta inzerátů práce v zahraničí.

Vyhledávání

Kategorie

Facebook