Rozhodně nezoufejte a nevzdávejte se hned. I když nesplňujete všechny požadavky, můžete zaměstnavatele zaujmout a do výběrového řízení se dostat. Jak to?
Jste si při odpovídání na inzerát vědomi svých limitů? To je dobře. Zrovna tak si ale musíte být vědomi svých předností a předpokladů, které pro danou pozici máte. Těmi začněte. Jak v CV, tak v motivačním dopisu. Rozhodně neformulujte svou odpověď v duchu: „Sice neumím to a to a to, ale zase zvládám tohle a tohle.“ Negace hned na začátku není dobrým přesvědčovacím nástrojem.
Za své slabé stránky se také neomlouvejte, ale ani je nezamlčujte. Ukažte ovšem ochotu se učit a zdokonalovat se. Na frázi: Rád/a se učím nové věci, zapomeňte. Lepší je ochotu učit se demonstrovat na něčem konkrétním z minulosti: „Sice nemám příliš zkušeností s programovacím jazykem X, ale jsem schopen/na se ho rychle naučit, už jsem si osvojil/a podobné jazyky Y a Z.”
Odpověděli jste a pozvali vás? Tak sláva. Na pohovoru postupujte stejně, jako u formulování CV. Soustřeďte se na to, co už umíte, a o tom, co neumíte, mluvte jako o něčem, co jste ochotni se rychle doučit. Nezapomeňte, že záleží i na vaší osobnosti, způsobu jednání, temperamentu. Personalisté hledají nejen odborníka, ale také někoho, kdo zapadne do týmu. Jestli se uchazeč typově hodí, může přeskočit i konkurenta, který válí programovací jazyky na jedničku, z angličtiny má vysoké mezinárodní zkoušky a praxe na rozdávání. Jenomže při rozhovoru mluví jen o sobě, všechno ví a všechno zná, ale když má vyřešit nějaký nastíněný problém, mlží a nic kloudného kromě frází nedá dohromady.
Lidé nechtějí spolupracovat se supermany, nebo těmi, kteří se tak tváří, ale s kolegy, kteří jsou sympatičtí, dá se s nimi domluvit a je na ně spoleh.
Tohle je důležitý bod: Pokud jste o místo měli zájem, opravdu jste se snažili, a přesto to nevyšlo, nenechte se tím sejmout. Především nazabředněte do myšlenek typu: Jsem k ničemu, nic neumím… To je nesmysl. Že to nevyšlo v tomto případě, neznamená, že jsou vaše schopnosti a dovednosti na draka.
Vezměte to spíš konstruktivně a zamyslete se, jestli by nemělo cenu se to či ono doučit. Alespoň základy, protože jako požadavek je tato konkrétní schopnost skoro v každém druhém inzerátu. Můžete se rovnou podívat, jestli k ní nejsou nějaké online kurzy. V každém případě se nezapomeňte pochválit. Možná jste trochu zariskovali, ale snažili jste se a získali cennou zkušenost. A to není málo.
Nevyšlo to? Nevadí? Na Profesia.cz hledejte dál, nabídek máme dost a dost.