Začněte tím pozitivním. Co za poslední rok považujete ve svém zaměstnání za úspěch? Mohl to být obtížný projekt, který se vám podařilo dotáhnout nebo rozjet. Povýšili jste. Nebo vás těší, že jste se udrželi ve staré nebo naopak v nově získané práci. Nebo je to navázání nových pracovních kontaktů či zdokonalení se v určité dovednosti. Zkuste najít něco, za co se můžete pochválit. Nezůstávejte ale jen u toho a zapřemýšlejte, díky čemu se vám ta která věc povedla.
Možná váš rok proběhl klidně a nic zásadního jste díkybohu nepokazili. Přesto může být nějaká oblast, o které víte, že v ní máte rezervy. Například prosazování svých nápadů v týmu. Jak často se vám to daří a jak často se naopak necháte zatlačit argumenty ostatních? Kdy jste naposledy vymysleli něco zajímavého, nějaké zlepšení nebo inovaci, kterou jste prosadili a na které vás těšilo dělat? Co třeba novinka v podobě IA? Jak by šla zapojit do vašich každodenních činností?
Jestli si na žádnou inovaci z vlastní hlavy nevzpomínáte, možná jste právě přišli na slabinu, na níž by chtělo zapracovat. Už proto, abyste měli šanci se kariérně posunout. Zároveň se snažte přijít na to, proč v práci s novými nápady nepřicházíte?
Letos jste vyplnili xy tabulek, žádnou z nich jste neodevzdali pozdě, nikde nebyla chyba, nikdo si nestěžoval… Jen nějak nevíte, jestli to má všechno smysl. Nemůžete se zbavit dojmu, že vaše tabulky mizí kdesi v útrobách firemního systému, kde už je nikdy nikdo nenajde. Pocit užitečnosti a smysluplnosti přispívá víc než co jiného k naší spokojenosti. Ani skvělý plat, designově dokonalá kancelář a pět týdnů dovolené nevykompenzují pocit marnosti, s nimiž každý den chodíte do práce.
Kolik času a úsilí dáváte své práci a jaká je za to odměna? Než začnete zvažovat finance, zkuste si uvědomit, jak je to se slovním hodnocením vaší práce. Z našich výzkumů vyplývá, že až třetina zaměstnanců má pocit, že je šéf dostatečně nechválí. Pokud jedinou šéfovou reakcí na vaše špičkové vypracování úkolu je přikývnutí hlavy nebo lakonické „fajn“, pak je potřeba to řešit.
Věnujte při hodnocení pozornost i vztahům, které s kolegy máte.
Vaše bilancování by nemělo být bezúčelné. Mělo by vás dovést k alespoň rámcovému plánu do budoucna a odpovědím na otázky:
Jestli zjistíte, že jste v zaměstnání vesměs spokojení a těšíte se na další rok, patříte mezi šťastlivce a vaším úkolem bude toto nastavení udržet.
Možná ale dospějete k závěru, že vám vaše stávající místo nevyhovuje hned v několika oblastech, a navíc nevidíte velkou naději, že se to do budoucna zlepší. V tom případě se nebojte hledat jinde.
Na Profesia.cz máme nabídky z nejrůznějších oborů. Jestli potřebujete změnu, začněte hledat už teď.